facebook
Wydawnictwo HELIOS - zabawne i uczące wiersze dla dzieci. Stanowią doskonałą formę rozrywki dla najmłodszych oraz ich rodziców. Dostępne w postaci książek, audiobooków oraz płyt z piosenkami
Wydawnictwo HELIOS - w świecie wyobraźni, książki dla dzieci i wiersze dla dzieci Jacek Cudny, Jacek Puzio Wydawnictwo HELIOS - Piosenki dla dzieci, Cudak, Człapie misio, Jacek Cudny, Adam Pawlikowski, Grzegorz Walczak Wydawnictwo HELIOS - Wiersze dla dzieci, audiobooki dla dzieci, Smakołyki, Wierszyki z Fabryki, Witaminki, Jacek Cudny Wydawnictwo HELIOS - Profesjonalne projekty graficzne, reklamy, bannery, wizytówki, plakaty

Ciekawostki v


O autorze i jego wierszach. Cechy edukacyjne.


Jacek Cudny to autor wyjątkowy. Swój niewątpliwy talent do tworzenia rymowanek odkrył przez przypadek, przed imieninami swojej mamy, układając właśnie wiersz z tej okazji. Jego prawnicze wykształcenie sprawia, że przemyca on w swoich wierszach dużo dojrzałych, a jednocześnie zabawnych treści. Wszystko to razem staje się często doskonałym materiałem edukacyjnym. Osoby, które zapoznały się z wierszami, określały Jacka Cudnego jako współczesnego Jana Brzechwę. Padały również porównania do Juliana Tuwima.
Naturalnym wydaje się zadanie pytania: "Po co sięgać po twórczość Cudnego? Przecież jest Jan Brzechwa czy Julian Tuwim? Wyjaśniamy więc... Siła Jacka Cudnego tkwi w jego byciu współczesnym. Za czasów Jana Brzechwy czy Juliana Tuwima nie było chociażby internetu, czy telefonów komórkowych. Współczesny twórca ma więc szansę odnieść się do tych wszechobecnych zdobyczy techniki i w zabawny sposób np. przestrzec przed niebezpieczeństwami jakie ze sobą niosą (wiersze: "Pajęczyna" oraz "Szajka"). Co więcej, autorzy tworzący pierwszej połowie dwudziestego wieku korzystali ze słownictwa właściwego dla tamtych czasów. Dla naszych dzieci, wyrazy "brytfanna", czy "swary" mogą być często niezrozumiałe. Wiersze współczesne są pozbawione niezrozumiałych słów, a są bogate w wyrazy używane obecnie. Zadacie sobie kolejne pytanie: Czy to oznacza, że należy zapomnieć o twórczości przedwojennej ? Wręcz przeciwnie! Uważamy, że należy zestawić ze sobą jedną i drugą. Sam Jacek Cudny nawiązuje dość często do poezji przedwojennej ("Człapie misio" jako nawiązanie do "Proszę Państwa, oto Miś") dodając w swoich wierszach "tchnienie nowoczesności".

Kolejnym, bardzo ważnym, atutem wierszy Jacka Cudnego, jest używanie wyrazów, trudnych językowo. Wszyscy zapewne pamiętamy "W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie". Współczesnymi odpowiednikami kultowego już "chrząszcza" są wiersze "Kto brzmi w trzcinie" oraz inny "językołamacz": "Wzdłuż i wszerz". Czytanie na głos tych wierszy to doskonała forma treningu logopedycznego. Zachęcamy jednocześnie dorosłych do sprawdzenia giętkości swojego języka.

Innym równie ważnym aspektem "cudnych" wierszy jest stosowanie w nich przez autora, wyrazów, w których często robimy błędy ortograficzne. Nie trzeba chyba wspominać, że poprzez ciche czytanie takich słów utrwalamy je sobie i zapamiętujemy ich pisownię.

Wiersze Jacka Cudnego nie są zwykłymi rymowankami. To obrazy pobudzające wyobraźnię, to treści edukacyjne, zarówno pod kątem językowym (obejmujące logopedię oraz ortografię) oraz merytorycznym (zwiększa świadomość na temat zagrożeń panujących we współczesnym świecie). Najważniejsze jednak jest to, że wiersze te wywołują uśmiech na twarzy zarówno dzieci jak i dorosłych, a wszyscy wiemy jak ważny jest uśmiech w naszym życiu.


Wydawnictwo HELIOS (2013)

Aktualności


fot.  (Jacek Cudny - Kurze Plotki, książka, Myśliwi dzieciom - dzieci zwierzętom.)

Plotą Kury Plotą...Kurze Plotki to kolejna po Zwierzakach wydana przez nas pozycja.


Czytaj więcej »

Dodano: 25 kwietnia 2015 r.


fot.  (Tarninki - owoc Tarnowa doczekały się publikacji swoich dzieł)

Tarninki - owoc Tarnowa doczekały się publikacji.Polski Biegun Ciepła - Tarnów - ma swoją Markę Talentu. Markę promują wydane przez nas książeczki, nazwane Tarn


Czytaj więcej »

Dodano: 28 października 2014 r.


Dane kontaktowe


Wydawnictwo HELIOS
tel.: 535 92 82 82
537 22 76 55

Aby wysłać wiadomość e-mail proszę użyć formularza kontaktowego